Viking interactive

Osgb Nedir ?

Osgb (Ortak sağlık ve güvenlik birimi) Nedir ? Osgb firmalarının hizmetleri neleri kapsamaktadır ? Osgb ile ilgili aklınıza takılan sorular ve cevapları sizleri bekliyor !

Osgb firması işyerlerinde çalışanların iş sağlığını ve güvenliğini korumak adına ve buna bağlı olarak çalışanları bilgilendirmek için hizmet vermektedir. Günümüzde 1400 civarı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Osgb firması bulunmaktadır.En az 50 işçi çalıştıran firmalar işyeri güvenlik ve sağlık birimi oluşturmak zorundadır.Ortak sağlık ve güvenlik birimi aynı zamanda işleri aksattırmadan verimli çalışma ortamını sağlamak adına katkı sağlamaktadır.Bu ortamı sağlamak için çalışanların sağlık gözetimini, çalışma alanlarının denetimini ve bunları kayıt altına almakla yükümlü olan osgb aynı zamanda iş kazalarına karşı gerekli tedbirleri alır.

Osgb Firmasının Görevleri

Bir osgb firması bünyesinde en az bir işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer yardımcı sağlık personlleri bulunmaktadır.Bunların herbirinin görevleri farklı olmakla birlikte ortak çalışabilmektedir.Örneğin işçilerin sağlık denetimini işyeri hekimi yaparken güvenlik ve iş kazaları hakkında eğitimi iş güvenliği uzmanı verebilmektedir.Osgb firması gerekli donanıma ve personele sahip olmak koşuluyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması gereklidir.

Osgb Nedir ?

Ülkemizde Osgb Firmalarının Nitelikleri

İlk başta belirttiğimiz gibi Türkiye"de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı"na bağlı 1400 civarı osgb firması mevcuttur.Fakat bunların maalesef belli bir kısmı niteliksiz bir hizmet yapısına sahiptir.Buda ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eğitimlere yeteri kadar önem verilmediğini göstermekte.Durum böyle olunca Osgb firması seçiminde son derece dikkatli davranılması gereklidir.İşverene ve iş yerine maddi ve manevi katkıda bulunacak, alanlarında uzman kadroya sahip nitelikli osgb firması seçilmesi işveren adına büyük önem taşıdığını belirtmek isteriz.

Bilgemed, alanında uzman kadroya sahip olması ve "Önce insan!" ilkesini benimsemiş osgb firmasıdır.Bilgemed Bursa, İstanbul ve İnegöl merkezleriyle hizmet vermektedir.